Z czego robi się kosmetyki?

dodano: 24 Listopad 2010 +, dodał: , unikalnych odsłon: 55918, tagi: ryby, kosmetyki, ambra, łożysko, sperma, mocz, 16

Produkcja kosmetyków to na pierwszy rzut oka proces składający się z łączenia różnego rodzaju ładnie pachnących proszków i płynów. Nasienie byka jednak nie bardzo do tego pasuje, nie wspominając już o wymiotach kaszalota. No ale liczy się to, że produkty są skuteczne!

10. Zużyty olej#

Mogłoby się wydawać skoro olej jest zużyty, to do niczego się nie nadaje, jednak nic bardziej mylnego! Można z niego zrobić normalne mydło. Nadaje się także do kremów nawilżających. Mowa tutaj o oleju jaki stosuje się do smażenia frytek i innych potraw.

9. Gaz pieprzowy#

Gaz ten może najwidoczniej posłużyć nie tylko dla bolesnej bezpośredniej samoobrony. Można jeszcze wykorzystać go dla wizualnego odstraszenia potencjalnego napastnika ;) Wszystko z powodu substancji czynnej tego gazu, czyli kapsaicyny. Dokładnie ta sama kapsaicyna znajduje się w ostrych papryczkach, oraz w szminkach uwydatniających barwę ust. Substancja ta zwiększa ukrwienie ust. Gaz pieprzowy stosowany do samoobrony zawiera około 15% kapsaicyny, szminka zawiera go znacznie mniej, jednak wsadzona napastnikowi w oko zapewne podziała równie skutecznie ;) Dla porównannia czysta kapsaicyna ma 16mln SHU (jednostka ostrości), gaz pieprzowy około 5mln SHU, klasyczny sos tabasco ma do 5000 SHU.

8. Kurzy szpik kostny#

Kurzy szpik kostny jest bogaty w glukozaminę, która według niektórych pozytywnie wpływa na skórę, poprawiając jej wygląd. Jest jednym z wielu produktów pochodzenia zwierzęcego używanych w kosmetologii, jednak o kolejnych za chwilę.

7. Rybie łuski#

Jak wiadomo, rybie łuski całkiem ładnie się błyszczą. Tę ich właściwość z powodzeniem wykorzystuje się przy produkcji kosmetyków, które oczywiście także mają się ładnie mienić w promieniach słońca. Pomadki, błyszczyki, lakiery do paznokci czy też balsamy często zawierają błyszczące drobinki. Mogą one być zrobione z plastiku, metalu itp. Mogą być także stworzone z rybich łusek, co najczęściej zdarza się przy bardzo małych, nieregularnych drobinach.

6. Karmin#

Czym jest karmin? Jest to czerwony barwnik pochodzenia naturalnego. Jest bardzo często stosowany nie tylko w kosmetologii, ale i w przemyśle spożywczym. Wygląda smakowicie? Ta soczysta czerwień bierze się z martwych robaczków (ewentualnie z syntetycznego odpowiednika - barwnika E-120), koszenilów, żerujących na kaktusach pluskwiaków. W przemyśle spożywczym zazwyczaj używa się naturalnej koszenili, w przemyśle kosmetycznym jest ona rzadziej spotykana.

5. Sperma byka#

Kto by pomyślał, że bycze nasienie ma jedne z najlepszych właściwości nawilżających i nabłyszczających włosy? Ten naturalny produkt jest tak dobry, że jedna z brytyjskich firm produkuje preparaty składające się wyłącznie z ejakulatu byków. Dodaje do tego oczywiście substancje konserwujące i maskujące zapach.

4. Napletki#

Tak, tak, chodzi o napletki ludzkie. Szkoda by się marnowały, szczególnie patrząc na to, że odsetek obrzezanych mężczyzn na świecie zawiera się pomiędzy 20% a 30%. Tak więc firmy kosmetyczne skupują napletki odcięte noworodkom, tworząc z nich kremy regenerujące skórę i zmniejszające zmarszczki. Wszystko dzięki młodym komórkom. Tak więc radzimy się zastanowić zanim wetrzemy sobie w twarz pierwszy lepszy krem ;)

3. Ambra#

Ambra to skutek niestrawności, bądź zaparć wielorybów. Mówiąc krótko, jest to ich niestrawiony do końca pokarm. Brzmi obrzydliwie? Po kilkumiesięcznej obróbce dodaje się ambrę do najbardziej renomowanych perfum. Jest także nazywana pływającym złotem. Więcej informacji o tym specyfiku zawarliśmy w artykule na temat ambry i spermacetu.

2. Mocznik#

Związek ten zasłynął początkowo jako pierwsza substancja organiczna otrzymana z nieorganicznych substratów. Mocznik zdobył szerokie zastosowanie w kosmetologii. Znajdziemy go w antyperspirantach, szamponach, tonikach, kremach nawilżających. Chroni także przed promieniami UV. Jednak nie ma się co napalać na zarobienie na swoim moczu, firmy stosują syntetyczny mocznik.

1. Łożysko kobiety#

Wydaje nam się, że to przebija wszystkie powyższe przykłady. No ale lepiej by nic się nie marnowało. Zjadanie łożyska jest naturalne u wielu gatunków zwierząt, dlaczego więc ludzie mieliby je wyrzucać? Stanowi ono przecież bogate źródło substancji odżywczych stworzone dla dziecka. Kwas hialuronowy czy hydrolizat białkowy zawarte w łożysku znalazły zastosowanie w kremach do skóry. Kwas hilauronowy zapewnia skórze sprężystość i młody wygląd, najczęściej pozyskiwany był z pępowiny, grzebienia koguta, bądź łożyska. Teraz stosuje się odpowiednie metody biotechnologiczne. Jednak producent kremu bazującego na ludzkim łożysku zapewnia że jest to najskuteczniejszy sposób walki ze starzejącą się skórą.

Pomyśleć, że tak brzydkie i ohydne rzeczy mogą pomagać ludziom wyglądać piękniej.

Zdawałeś sobie z tego sprawę? 3 głosów
Tak Nie Nie wiem

Kto ocenił publikację

Już głosowali: {+} Zieluniu , {+} b , {+} Kicur , {+} Leekroo

Komentarze (16)

 • ~Zerbus, dodano: 24 Listopad 2010: 0 odpisz #

  o łotysku i jego zastosowaniu wiedziałem od bardzo dawna :P wiec powyższe rzeczy bardziej mnie szokowały.
  Pozdrawiam

 • ~Zerbus, dodano: 24 Listopad 2010: 0 odpisz #

  sorki za błąd poprawiłem go używając słownika wbudowanego w przeglądarkę(% robią swoje). Oczywiście chodziło o "łożysku"
  ps "powyższe" czyli wszystko co było wymienione przed łożyskiem
  Pozdrawiam

 • ~Gość, dodano: 25 Listopad 2010: 0 odpisz #

  W przyrodzie nic nie ginie :)

 • ~lisek, dodano: 25 Listopad 2010: 0 odpisz #

  jeszcze zostaje piżmo - wydzielina gruczołów okołoodbytniczych niektórych ssaków...

 • ~anja, dodano: 25 Listopad 2010: -4 odpisz #

  Mocznik nie ma nic wspólnego z moczem, co za kretyn pisał ten artykuł

  • pitca , dodano: 25 Listopad 2010: +1 odpisz #

   @~anja: Oczywiście to, że jest wydalany z moczem jako końcowy produkt przemiany białek nie wiąże go w jakikolwiek sposób z moczem.

 • ~tolerancyjna, dodano: 25 Listopad 2010: 0 odpisz #

  jak dla mnie kosmetyki moga robic nawet z gowna ;) mi to nie robi roznicy, poza tym im bardziej naturalne, tym lepsze, czyz nie ? ;D

 • ~zniesmaczona, dodano: 25 Listopad 2010: 0 odpisz #

  szczerze mówiąc mnie to zdegustowało, w sumie troche świadomości nie wyjdzie na złe...

 • ~el canto loco, dodano: 26 Listopad 2010: 0 odpisz #

  dlatego właśnie położne i pielęgniarki mają z reguły bardzo piękne dłonie.

 • ~SNake, dodano: 26 Listopad 2010: 0 odpisz #

  zwykły sos tabasco ma ok 2140 w skali Scoville'a .....

 • ~Tomu, dodano: 26 Listopad 2010: 0 odpisz #

  @anja
  "Mocznik nie ma nic wspólnego z moczem, co za kretyn pisał ten artykuł" Po tym co napisałaś sama stałaś się kretynką, mocznik nie ma nic wspólnego z moczem?!, radze wrócić do podstawówki.

 • ~cmos, dodano: 26 Listopad 2010: 0 odpisz #

  Według niektórych oszołomów przemysł kosmetyczny wykorzystuje do produkcji kremów nadmiarowe zarodki po in-vitro. Gdyby to była prawda, to ciekawe ile taki krem musiałby kosztować (ok. 10.000 zarodków na gram surowca - coś dla milionerów).

 • ~~~, dodano: 27 Listopad 2010: 0 odpisz #

  O rybich łuskach czy karminie wiedziałam od dawna. Najbardziej zaskoczyły mnie napletki.

 • ~ania, dodano: 29 Listopad 2010: +1 odpisz #

  Ustawa o kosmetykach z dn. 30 marca 2001, Art. 4:
  2. Zakazuje się stosowania w kosmetykach komórek, tkanek oraz innych substancji
  lub ich ekstraktów pochodzących z ciała ludzkiego.

  Więc bez obaw o napletki i łożyska :)

 • ~agr, dodano: 7 Styczeń 2011: 0 odpisz #

  jak Was to tak zdziwiło to ciekawe co powiecie jak zainteresujecie się tym, z czego tworzone są produkty spożywcze albo lekarstwa... rakotwórcze substancje chemiczne, antybiotyki, genetyczne modyfikacje... kosmetyki to przy tym pikuś, bo przecież ich używać nie musimy... w dzisiejszym świecie dla producentów nie liczy się nasze zdrowie tylko zyski ze sprzedaży i naprawdę nie ma niczego, co byłoby zdrowe ;)

 • ~Wiolciaa ;], dodano: 31 Marzec 2012: 0 odpisz #

  o mój boże ale żeby z takich rzeczy kosmetyki robić :o nie powinni z spermy !!! pojebało ich albo z łożyska OMG ! ! !

Captcha.

Pamiętaj, że: publikując swój komentarz podlegasz regulaminowi.

Ostatnie ciekawe teksty

Zobacz także

Ostatnio najpopularniejsze

Losowe z tej kategorii

Online 22 gości, w tym 0 zalogowanych 2060 treści, 4064 komentarzy

Bing, Yahoo

Witaj Facebookowiczu!

Lubisz nasz profil na Facebooku? Jeszcze nie? Jeżeli chciałbyś otrzymywać więcej treści z kategorii ciekawostek, nowinek, gadżetów polub nasz profil. My dzięki temu będziemy świadomi, że nasza praca jest doceniana przez Internatów! :)

Ostatnie dzieje

Aktualizacja: 4 Grudzień 2014

Ostatnio popularne

Ostatnio dodane